Перез останува на подиум

434

Серхио Перез го задржува тешко заработеното 3то место и подиум во Азербејџан откако беше под истрага за прекршување и неовластено користење на ДРС системот. И покрај казната од 5 секунди за претекнување под Безбедносно возило, мексиканецот дојде до 3то место претекнувајќи г Себастијан Ветел на три кругови пред крајот на трката.

Истрагата не донесе доволно докази за да се констатира дека Чеко неовластено го користел ДРС системот.

Денеска ги имам најдобрите кругови во мојата кариера. Последните два круга со Себастијан Ветел зад мене беа навистина многу тешки. Бев на суперсофт гуми и морав да држам многу силен ритам зад Кими Раиконен, но во исто време да се осигурам дека Себастијан Ветел нема да ме мине. На крајот успеав во тоа и без зборови сум – објасни возбудениот мексикански возач на Форс Индија.


Перез останува на подиум

3 коментари

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

    • Никола Македонски Коленц

      Иако сум навивач на Ферари, глупо и нефер ќе беше да добие казна. Како и да е, оваа срзона е една од највозбудливите во последните неколку години. #forzaferrari

    • Nikola Dimovski

      Никола Македонски Коленц се слагам со тебе за напишаново и се додека се тркаат било кој од тимовите и не му влегува во линија та на престигнување јас ќе уживам во трките што доаѓаат .