Поранешниот Формула 1 возач, Џулион , смета дека перформансите на Луис во 2018 година биле толку добри што ќе го победел Себастијан без разлика дали ќе управува со В09 на Мерцедес или со СФ71Х на Ферари. Со своето 4то место од Мексико, тој и теоретски ја обзбеди титулата.

Клучно за титулата на Луис беше серијата од одлиични седум трки помеѓу Германија и Јапонија, кога Хамилтон загуби само една трка, онаа во Белгија, а Фетел имаше неколку грешки по што преднсота се зголеми. Последните две трки Скудерија се враќа во игра така што следуваат интересни две трки во борба за конструкторскиот наслов.

фетел е возач од светска класа, освои четири возачки титули и секогаш е подобар од својот колега кими раиконен, но годинава луис хамилтон ги откри слабостите на германецот со безгрешно возење од своја страна.

фетел беше под притисок кој не го издржуваше, направи големи грешки во франција, германија, италија, јапонија и америка, грешки кои го чинеа многу. тој можеше да ја освои титулата годинава ако се земе во предвид брзината на ферари.

Себастијан и Луис ја почнаа сезоната со по четири титули и речиси идентични болиди така што беше изедначено.

мислам дека луис ќе победеше без разлика дали ќе возеше црвен или сребрен болид со оглед на својата форма – напиша палмер.


РЕКЛАМЕН ПРОСТОР

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.