ОФИЦИЈАЛНО: Мекларен го “шутна“ Вандорн за 2019

479

Стофел Вандорн го напушта Мекларен по крајот на оваа сезона. Веста беше веќе очекувана во последниот период, но денеска самите Мекларен ја потврдија, дека белгиецот си заминува од екипата по крајот на 2018 година.

Вандорн го имаше своето деби во Формула 1 минатата сезона, но навистина се мачеше да ги покаже своите квалитети и талент како врвен возач, во најголем дел поради очајниот болид на екипата од Вокинг и нивните снабдувачи со агрегати.

Сезоната за екипата е далеку од идеална, но лошата форма на Вандорн, кој не е во можност да му парира на Фернандо Алонсо, ја поттикна одлуката на Мекларен.

Како фаворит за неговото место е Ландо Норис. Но се шпекулира дека и Серхио Перез би можел да биде опција, како и Естебан Окон. Набргу ќе дознаеме кој ќе вози покрај Карлос Саинз во 2019 година.


ОФИЦИЈАЛНО: Мекларен го “шутна“ Вандорн за 2019

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>