Осум возачи со нови менувачи

799

Осум возачи од Формула 1 гридот кои ќе се тркаат во Канада добија нови менувачи во пресрет на тркачкиот викенд. Правилото на ФИА вели дека еден менувач мора да издржи 6 последователни трки, а предвремена замена носи 5 позиции казна.

Двајцата возачи на Ферари, Себастијан Ветел и Кими Раиконен, Серхио Перез од Форс Индија, Ленс Строл од Вилијамс, Карлос Саинз од Рено, Фернандо Алонсо од Мекларен и Шарл Леклер од Заубер добиваат нов менувач.

Макс Верстапен од Ред Бул претходно промени менувач, но комплетираше 6 трки со истиот и повторно ќе добие нов поради проблми со издржливоста како што откриват од Ред Бул.


Осум возачи со нови менувачи

0 Коментари

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>