Норис: Местото во Мекларен е поради наградата

154

Ландо Норис изјави дека немал да почне да се спрема за Ф1 доколку не ја добиел наградата од Мекларен Аутоспорт БРДЦ пред две години.

Норис стана дел од Мекларен откако ја доби наградата што вклучуваше работа во симулатор и фитнес програма.

Мекларен беа импресионирани од британецот и тој стана дел од официјалната програма во 2017. Подоцно тој ја освои Формула 3 титулата и сега се бори за титулата во Формула 2.

Тоа ми помогна многу за да дојдам во Мекларен. Сега сум во контакт со сите во Мекларен и тие ми дадоа да бидам дел од јуниорската програма што ме прати во секој чекор. Таква понуда не доаѓа секој месец. Веројатно немаше да сум во ваква позиција без тоа.

Тој е петти добитник на наградата откако претходно таа ја добија Дејвид Култард, Џенсон Батон, Антони Дејвидсон и Пол ди Реста.

Ди Реста е последен добитник на наградата кој бил дел од Ф1 пред да премине во ДТМ.

Вестите дека Ландо Норис ќе вози во Мекларен се најдобри што ги имам слушнато во последно време. Тој е голема ѕвезда и горд сум што ја имам и јас наградата. Бевме многу среќни со неа и сигурно и Ландо ќе биде импресивен. Тој беше брз на сите сесии и беше сензационален во ДТМ и во Мекалрен ГТ3. Тој е многу надарен возач, многу размислува и доаѓа до виснтинскиот одговор. Дружељубив е и одличен пријател. ДОбро е што уште една британска ѕвезда ја доби наградата.

Норис се осврна на наградата и на неговото деби во Ginetta Juniors во 2014 година.

Добро е да сум во Ф1 да им се оддолжам. Мислам дека со нетрпение го чекам тоа во однос на популарност. Горд сум на наградата. Многу големи имиња ја добиле и победувале на трки  и шампионати.


Booking.com

Норис: Местото во Мекларен е поради наградата

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>