Николас , менаџерот на Шарл Леклер, смета дека младито возач не смее да биде нетрпелив во својата прва сезона во Скудерија Ферари како замена за Кими Раиконен, каде ќе вози крај четирикратниот првак Себастијан Фетел.

Николас е свесен дека неговиот клиент до сега не стигнал до Формула 1 подиум ниту еднаш само поради тоа што немал соодветен болид. Годинава треба да добие конкурентен пакет од Ферари, но тој смета дека не треба да се занесува.

грешката која шарл не смее да ја направи е да биде нетрпелив. има само 21 година и ќе мора да се соочи и со разочарувањето наречено пораз и завршување на послаби позиции. тој секогаш си поставува високи цели, така што не би требало да има проблеми годинава – изјави тод за италијанска Corriere dello Sport.

Минатата година Леклер ја заврши на 13то место во поредокот, а најдобар пласман му беше 6то место во Азербејџан низ улиците на Баку. Показател за неговиот талент е и фактот што заврши 30 поени пред својот колега Маркус Ериксон и му помогна на тимот да дојде до 8мо место кај конструкторите.


ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.