Моторот не бил причина за откажувањето на Рикардо

289

Од Рено потврдуваат дека проблем со потисната плочка го предизвикал откажувањето на Даниел Рикардо од Италијанското Гранд При. 

Рикардо имаше солидна трка и се бореше со болидите низ гридот, стартувајќи од задните редови, но бел чад се појави од задниот дел на неговиот Ред Бул во период кога се бореше за 11то место.

Првично се претпоставуваше дека тоа е уште едно од долга низа на откажувања на агрегатот, но по истрага Рено го идентификувале проблемот во потисната плочка. Рикардо го започна викендот со недокажана Ц верзија на францускиот агрегат.

Подобрениот мотор беше искористен само од Ред Бул во Италија, а кај Рикардо тоа доведе и до грид казна.

Неговото откажување е четвртто во последните шест трки, со што тој сега заостанува 12 поени позади Макс Верстапен во генералниот пласман.

Следна трка во Формула 1 е во Сингапур од 14-16 Септември.


Моторот не бил причина за откажувањето на Рикардо

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>