МотоГП, Шпанија: Маркез победи без конкуренција

414

Актуелниот шампион дојде до лесна победа во Херез откако на 18 кругови до крајот се случи инцидент помеѓу Хорхе Лоренцо, Андреа Довициозо и Дани Педроса кога тие ја завршија трката.

Маркез дојде на првата позиција и направи мала разлика пред двете Дукати и неговиот колега. Во еден момент Довициозо го престаса Лоренцо кој влезе прешироко, на што Лоренцо се повлече и се потруди да ја затвори кривината но во тој момент влета Педроса.

Педроса се најде во воздух а двојката од дукати заврши во песокот покрај патеката за среќа без повреди. Ова е втор пат Педроса да е жртва на инцидент помеѓу други оваа сезона и Маркез во моментов е водечки со 12 поени предност.

Иако имаше проблеми поради полниот резервоар на почетокот на трката, Јохан Зарко заврши на втора позиција со 5 секунди предност од борбата за трето место меѓу Петручи, Јаноне, Милер и Роси.

На три круга до крајот, Јаноне ја намали разликата за две десетинки со Петручи а Роси го помина Милер за петта позиција. Јаноне го престаса Петручи за трета позиција во последниот круг.

За Јаноне ова е втор подиум по ред додека петручи остана на четврта позиција пред Роси.

Во моментов Докторот има поминато доволно километри поминати на МотоГП трки да ја сврти земјината топка.


МотоГП, Шпанија: Маркез победи без конкуренција

2 коментари

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  • Nikola Dimovski
    Остави коментар

    Тој си победи заслужено , кој е крив од сударот со Довициозо Лоренцо и Педроза ме интересира бидејќи јас како видов Педроза си идеше во линија негова и престигнуваше ,бидејќи Хрватските коментатори стално навиваат за Италијанците ги слушав како го напаѓаат Педроса или тие немаат врска или јас ме интересира кој како го виде сударот меѓу нив .

  • Ruse Ilkoski
    Остави коментар

    Bas taka koga se desi so markez namerno go turnal site pisuvaa deka bilo namerno pa i go kaznaa a sega ova ne e nisto site molcat kolku i da se protiv markez deteto e shampion odlicen vozac i pred se covek !!! So srekja napred markez i pedrosa