Мерцедес негираат предност со “шпанските“ гуми

385

По освојувањето на пол позизија по пауза од 3 трки, падокот почна да шпекулира дека Мерцедес се здобиле со предност од модифицираните гуми на Пирели кои ќе се користат и во Силверстон и на Пол Рикар во Франција.

Во Април италијанскиот производител на пневматици објави дека на трите патеки ќе донесе гуми со 0,4 милиметри помал гумен слој заради новиот асфалт кој повеќе ги загрева истите. Ова беше направено на барање на Мерцедес по крајот на предсезонските тестови во Барселона, а беше прифатено и од останатите екипи.

Глупости се дека ние имаме предност со ваквите гуми. Сите тимови имаа меури на пневматиците во текот на предсезонскиот тест во Баселона. Ред Бул, Ферари, ние, Мекларен, сите се жалеа на проблемими, а таквите гуми немаа шанси да издржат на трка.

Проблемит се појавија иако амбиентот и температурит на патеката беа балтички, поради што Пирели се реши да ја промени дебелината на гумата, за да спречи појавување на меурчиња, а тоа можам да кажам дека успешно го направија затоа што немаме проблеми цел викенд.

Не знам од каде таква гласина дека иамме предност одеднаш или дека сме им влијаеле на ФИА и на Пирели да промена ништо.

Кога немавме добри перформанси во минатото, се обвинувавме самите, ги анализиравме проблемите и наоѓавме решениана болидот за да се поправиме. Така е и сега – појасни Волф.


Мерцедес негираат предност со “шпанските“ гуми

6 коментари

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  • Nikola

   Најн ! Не е гласано за промена на гумите ! Пирели го избегна тоа многу мудро пред сезоната да почне, со тоа што наведе “демек” од безбеднони причини. А да се гласаше тоа немаше да им пројде. По мерка на Мерцедес и Ред Бул кај кои најбрзо се абеа гумите за време на зимските тестови, сите останати тимови немаа ваков проблем.

  • Valdet Ademi

   Citate ili samo po naslovite piSuvate komentari? Eve jas kje Vi citiram za da proCitate:
   -Ова беше направено на барање на Мерцедес по крајот на предсезонските тестови во Барселона, а беше прифатено и од останатите екипи.

 • Valdet Ademi
  Остави коментар

  Citate ili samo po naslovite piSuvate komentari? Eve jas kje Vi citiram za da proCitate:
  -Ова беше направено на барање на Мерцедес по крајот на предсезонските тестови во Барселона, а беше прифатено и од останатите екипи.