Естебан откри дека морал да ги подобри своите квалификациски перформанси сезонава на барање на .

Лани французинот ја имаше својата прва Формула 1 сезона, го победи искусниот Чеко Перез 7 пати на квалификациите, а загуби 13 пати од него. Но, се подобри годинава и “го тепаше“ мексиканецот 15 пати на квалификациите, а загуби од него само 5 пати.

моја цел е да остојвам титула и ќе видиме каако ќе се развива иднината, а мерцедес побараа од мене дали како нивни возач можам да бидам подобар на квалификации. во било каков вид на тркање, важно е да стартувате понапред и кога имаме ваква аеродинамика тешко е да се претекне. стартот понапред е од огромна помош и јас сум задоволен што се подобрив на квалификациите.

најсилен сегмент годианва ми беа токму квалификациите и подготовката за викендот. ги почнував трките на 7мо или 8мо место доста пати сезонава, тоа е одлично и задоволен сум – појасни окон.

Естебан ќе биде резервист на Мерцедес следната година, но се надева дека ќе си заслужи место во екипата од 2020 година. Тој е поранешен Формула 3 и ГП3 првак, го пропушти местото во Рено поради Даниел Рикардо, а Мерцедес не го земаа поради врските со Мерцедес. Остана и без годинешното место во Форс Индија поради тоа што Лоренс Строл го вдоми својот син во екипата која ја куп.

подобрувањата на квалификациите за мене беа големи. значително ми е подобрен и тркачкиот ритам ако се спроеди годината кога почнав да се тркам во формула 1, но научив многу, научив дека е важно да се стартува онаму каде што болидот заслужува, во спротивно е тешко да се надомести.

можам слободно да се споредувам со мојот колега кој е многи поискусен, се подобрувам константно и споредено со чеко мислам дека бев многу подобар од лани – заклучи естебан.


ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.