Втор пат по ред и четврти пат на псоледните пет трки, Формула 1 фановите го прогласуваат Макс Верстапен за Возач на денот.

Сосема заслужено, холанѓанецот тргна од втората позиција на стартот, се лансираше пред Даниел Рикардо, поведе на трката, а водството го загуби само кога менуваше гуми.

РЕКЛАМЕН ПРОСТОР

Менаџираше со трката и темпото и незагрозен од никој победи на Мексиканското Гранд При, втор пат во својата кариера за 5та победа во Формула 1 за него.

АВСТРАЛИЈА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ФЕРНАНДО АЛОНСО

БАХРЕИН, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ПЈЕР ГАСЛИ

КИНА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ДАНИЕЛ РИКАРДО

АЗРБЕЈЏАН, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ШАРЛ ЛЕКЛЕР

ШПАНИЈА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ЛУИС ХАМИЛТОН

МОНАКО, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ДАНИЕЛ РИКАРДО

КАНАДА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: СЕБАСТИЈАН ВЕТЕЛ

ФРАНЦИЈА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: СЕБАСТИЈАН ВЕТЕЛ

БРИТАНИЈА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ЛУИС ХАМИЛТОН

ГЕРМАНИЈА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ЛУИС ХАМИЛТОН

УНГАРИЈА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ДАНИЕЛ РИКАРДО

БЕЛГИЈА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: СЕБАСТИЈАН ВЕТЕЛ

ИТАЛИЈА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: КИМИ РАИКОНЕН

СИНГАПУР, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: МАКС ВЕРСТАПЕН


ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.