Мекларен ќе продолжи да го развива болидот во Петок

138

Фернандо Алонсо потврди дека Мекларен ќе продолжат да ги користат петочните тренинг сесии за фокусирање на аеродинамички тестови за следната година, а не како подготовка за тркачкиот викенд. Екипата беше во добра форма на почетокот на сезоната, но перформансите им опаднаа како одминуваа трките.

Двократниот првак смета дека ваквата жртва вреди затоа што смета дека сигурно ја загубиле битката за 4то место сзонава која им беше цел.

Работиме многу напорно и длабински за да ги откриеме и отстраниме недостатоците на болидот.

Се наоѓаме во момент кога знаеме точно што треба да направиме, имаме начин да се подобриме, но да речеме дека 70% од знаењето и разбирање на болидот е за следната година затоа што тоа бара време. Ни требаат 3-4 месеци аеродинамички развој во воздушниот тунел за да го постигнеме тоа, така што подобро е тоа време да го инвестираме во 2019 година – смета Нандо.

Шпанецот сеуште не потврди каде ќе се трка следната сезона.

Понекогаш е добро да се влезе длабински во проблемите и перформансите за да се разбере болидот така што сега гледам многу почисто во мојата ининда и ги разбирам сите проблеми.


Мекларен ќе продолжи да го развива болидот во Петок

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>