Маркионе: Кими не е виновен

428

Во пресрет на Канадското Гранд При, Кими Раиконен опуштен знаејќи дека целата екипа е зад него во врска со обвинувањата за сексуална злоупотреба од страна на Касандра Талула Диас Грезис од Монтреал.

Првиот човек на Ферари, Серџо Маркионе, изјави дека неговиот фински возач е целосно поддржан од екиапта.

Излеговме со наша изјава и според нашата истрага знаеме дека тој не би вклучен во ништо такво и поради тоа целосно ќе го поддржиме него и неогвата одбрана.

Нашите проверки кои ги направивме не доведоа до заклучок дека тие две работи се неповрзани. Повторувам, Кими не е вмешан во ништо такво и ние ќе го браниме – изјави Маркионе.

Договорот на Раиконен со Маранело истекува на крајот од оваа сезона, а медиумите почнаа да шпекулираат дека тој ќе се префрли на рели со Тојота. Сепак, тоа експресно беше демантирано. Во однос на неговиот ангажман за следната година, Кими одлично работи и се надополнува со Ветел, а и атмосферата во екипата е одлична, налик на она во ерата на Михаел Шумахер.


Маркионе: Кими не е виновен

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>