Луис го прифати извинувањето на Кими

356
   

Луис Хамилтон ја остава зад себе Големата награда на Британија, како и разочарувањето од првиот круг и го прифаќа извинувањето на Кими Раиконен откако финецот се извини на прес конференцијата по крајот на трката.

Инцидентот се случи на 3от свиок откако Луис беше во надворешниот дел и остави доволно простор за Раиконен кој беше внатре, но се прецени при кочење и со предното лево тркало удри во задното десно на Мерцедес, извртувајќи го В09.

По трката, британецот обвини дека Скудерија користеле “интересна тактика“ мислејќи дека Раиконен намерно удрил во него за да го елиминира. Ваквите коментари ги поддржаа и Тото Волф и Џејмс Алисон кој го обвинија искусниот финец дека или е неспособен или намерно прави судари.

Кими ми се извини, јас го прифаќам тоа и продолжувам понатаму. Ова е тркање, се случуваат вакви инциденти и тука нема ништо повеќе. Понекогаш во жештината на моментот кажуваме глупави ствари, но и од тоа се учи – го објасни своето однесување актуелниот првак.


Луис го прифати извинувањето на Кими

2 коментари

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  • Ivicalucky
    Остави коментар

    Клошар три пати размисли после збори а како професионалец како што се истакнуваш воопшто не си туку си најголем плачко виден ф1

  • Ivicalucky
    Остави коментар

    Ауууу овој хамилтон одлепил изгледа прво ги обвинува сите во ферари дека намерно го удриле а после дава изјава дека го прифаќа извинувањато катастрофа аматерски зборови плаче плаче па кога ќе ги избрише солзите е не е така вака е непофесионално до максимум