Лела Ломбарди – последната жена во Формула 1

99
   

Денешната промоција на новата женска тркачка серија W која ќе стартува од следната година, со цел да им се помогне на жените да стигнат во Формула 1, ги враќа сеќавањата на последната жена која возела Гранд При трка.

Се работи за Лела Ломбарди која зад себе им 12 Гранд При викенди во 1975 година и 1976 година. Во 1975 година за време на Големата награда на Шпанија во болидот на Марч, Ломбарди стигна до 6то место. Тоа било само нејзина втора Формула 1 трка, а со тоа е единствена жена која освоила поен во историјата на тркачката серија.

Всушност, не било ни цел поен затоа што рката била прекината поради трагична несреќа во паркот Можуикк, по што возачите добиле половина од поени.

Сепак, Лела Ломбарди е дел од Формула 1 историјата.


Лела Ломбарди – последната жена во Формула 1

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>