Лауда: Грешките на Ферари не се смешни

1376
   

Инцидентите помеѓу Ферари и Мерцедес на последните две трки не се фер и не се смешни, смета Неизвршниот претседател на Мерцедес, Ники Лауда.

Кими Раиконен имаше контакт со задното десно тркачо на Луис Хамилтон и го изврте на третиот свиок од трката во Британија, а Себастијан Ветел го направи истото со Валтери Ботас во Франција. Хамилтон по инцидентот продолжи од последната позиција и заврши на второ место. Ники Лауда изјави дека Луис Хамилтон завршил одлична работа.

Луис заврши одлична работа, тука нема сомнеж. Се беше како што треба. Инцидентот не беше фер бидејќи ова е втор пат Ферари да не удира во прв свиок и тоа не е смешно. Но такви се работите – смета Лауда.

Ветел имаше казна од 5 секунди за удирањето на Ботас во Франција, а Раиконен доби двојно поголема казна денеска.

Прво беше погрешно што му дадоа на Ветел само 5 секунди во Франција. Добро е што сега на Кими му дадоа 10 секунди. Стујардите сфатија што се случува.

Но, такви се работите. Не требаше да се случат, Луис од последен дојде до втора позиција и покажа дека има добри перформанси. Без инцидентот тој ќе победеше – заклучи австриската Формула 1 легенда.

Ветел победи на трката откако во на 5 кругови пред крајот го превзема водството од Ботас. Ферари ги заменија гумите со нови софт гуми за време на второто Безбедносно возило што ги чинеше позиција, но поради тоа беа во можност да напаѓаат. Хамилтон се бранеше од Раиконен и заврши втор откако Ботас поради гумите падна на четвртата позиција, но успеа да се одбрани од Даниел рикардо.

За Мерцедес ова е втора грешка во стратегијата по Австрија каде Лауда изјави дека не биле во право и погрешиле.

Валтери имаше проблеми со гумите на крајот, а доколку влезеше по нови ќе имаше повеќе проблеми. Мислам дека Луис ќе победеше доколку не беше инцидентот, но сепак заврши на втора позиција што е одлично. Тоа е тешко прашање бидејќи Ботас одлично се бранеше од Ветел но не можеше да издржи. Тоа работеше за Луис но не и за Ботас.


Лауда: Грешките на Ферари не се смешни

32 коментари

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 • Ivicalucky
  Остави коментар

  Цццц абе никој во овие проклети мерцедес па дури и нивните навивачи не им е јасно дека ферари се појаки од нив све им смета гумите ретровизорот на ферари не знам стазите гимите све нешто им фал. Браво за фетел го збриша хамилтон на старт се гледа колку е моќно ферарито за греота сте плачете ќе ви дадат паломи да се избришите

 • Nikola Dimovski Makedonski
  Остави коментар

  Што коментирате глупости , стартот не е важен на ваква трка каде има каде да се престигнува битно е како со умисла Раиконен го удира Хамилтон нели е страмно тоа колку титули Ферари зема вака па цел свет гледа читајте ги светските коментари и све ќе ви е јасно од 19 место на 2 загрижувачки е за Ферари а има уште трки .

  • Nenad Simonovski

   Nikola i ti ne seri mnogu prvo nauci nesto od trki pa komentiraj .ako trgnese kako sto treba koga ke se udrea tie dvajca a? Ebave toa lugeto samo gomna da se jadelo

  • Blagojce Dojcinov

   Pa zosto ne gi preteknaa, imaa 10 kruga, Mercedes treba vinata da ja baraat kaj niv, i zal mi e za Botas sto mora se da go propusti Hamilton ako ne se slucese toa bese pod zakana i Kimi da go prestigne!

  • Bobi Vuckovic

   Jas vikam poso namerno bilo sto ne go udira sekoja trka hamilton i taka ke si pobeduva ferrari. Bog da cuva kaj los start imase i pak vtoro mesto i uste placat ovie od mercedes sramota

  • Nikola Dimovski Makedonski

   Bobi Vuckovic јас тоа го напишав бидејки трката се вози до крај и крајот е важен а бидејќи победи Ветел јас ќе му честитав да не го удри Раиконен јас добро образложив ако ми го свати коментарот изгледа не сакате да признаете дека не е спортски а за Верстапен какви ви беа коментарите тогаш и јас го напаѓав и пишував дека не е добро за Ф1 ако свати добро ако не па добро .

  • Bobi Vuckovic

   Nikola Dimovski Makedonski ne be drugar ne e namerno od kimi i sto sakas povise koga sepak osvoi i vtoro mesto i plus kimi bese kaznet. Ne e strasno

  • Nikola Dimovski Makedonski

   Bobi Vuckovic во ред е твојот коментар и ми се допаѓа јас сум за трките во Ф1 да уживам во престигнување и стратегии не сакам да се расправам во вреѓање како други што пишуваат јас те поздравувам .

  • Bobi Vuckovic

   Nikola Dimovski Makedonski nikako vregjanje :)incidentov se slucuva po nekad…
   jas ova go narekuvam trkacki incident. I jas sum za trki falat uste prestignuvanja da bide pointersno

  • Božo Lažetić

   Decko ti Nikola … POJMA NEMASH OD F1… prvo da ne e biten startot i mestoto na gridot nema da trosat gorivo vo sabota i da se potat koj ke bide ponapred .. kako prvo … kako vtoro Kimi od 4ta poz na start nemoze da go udri Ham ako ovoj ne bese baven na startot .. tuk edinstvena sansa da ne bide pominat i od Kimi mu beshe da go presece .. i naku Kimi ke go zabavuvashe dod3ka Vetel ke beshe daleku napred … a za od posledno do 2ro mesto .. pogledni ja trkata od Francija .. kako Vetel od posleden dojde 5ti .. i toa bez bezbednosno vozilo .. ovde toa se desi 2 pati i razlikite se izgubija … taka da GL3DAJ SI FUDBAL I NE KOMENTIRAJ ZA FORMULA OEBATI

  • Nikola Dimovski Makedonski

   Božo Lažetić ти дали имаш дозвола и дали си возач кој удира од позади тој е крив за стартот не е важен напипишав бидејќи трката на крај се бодува кога ќе заврши кој кое место ќе освои ти буквално сваќаш како тебе ти одговара немам намера да те убедувам .

  • Božo Lažetić

   Hahaha imam vozacka preku 25 god i izvozeni preku 300.000 km .. i gledani vo zivo 10 trki na rqzlicni pateki i da ti kazam OVA NE E OPELOT NAJBRZ NA KOMSIJATA … vo F1 vo prednost e toj sto e ponapred duri i koga se stranicno … a ako t9j napred zakoci bez potreba i e udren od bolid od pozadina to sto kocel e v8n9ven .. alooo nema tuka evropski zapisnik za ne drzenje na praviono rastojanie …. decko ti si gi izmeshal EPTEN rabotive … KECOT NA STARIOT i Bolid u F1 se vozat SO RAZLICNA VOZACKA!

  • Nikola Dimovski Makedonski

   Božo Lažetić тој во задњо тркало го удира не од страна али нема везе јас несакам да се расправам и да ти викам како ти мене појма немаш и да знаев дека вака ќе се вреѓаме нема да коментирам .

  • Božo Lažetić

   Ne se vregjame … se izvinuvam ako taka si me doziveal … jas samo kazav i stojam na mojot stav deka Hamilton zavrte vo desno .. ja iseche krivinata soto znaeshe deka ako Kimi izleze pred nego deka izgubil SE .. a pozicijata sto bese ponapr3d i so sto Kimi e primoran da kochi mu dade moznost i vo pravo da bide … inaku da imashe dobar start i da beshe na visinata na zadacata i ocekuvanjata ke beshe daleku napred na 1vo mesto a Kimi tek 4 ili5ti i nemase da postoi moznost za k9ntakt … ama toa e mocko isfrustrina na koj od d9ma mu vikaat TI SI NAJDOBAR i zatoa vaka se p9nasha .. se trese cel vikend a i na kraj izbega za komentar na pateka .. sramota

 • Kenan Bajram
  Остави коментар

  о копук ниједен во 2008 требаше маса да биде шампион ама му ја земавте во задна секунда и тоа на домашен терен со тимо глок од тоа посрамно ф1 не памти