Италија, Т2: 1-2 за Ферари, Ериксон се “отцепи“

1026

Болидите на Ферари ги поставија двете најбрзи времиња на вторите 90 минути по Монца. Себастијан Ветел беше најбрз, Кими Раиконен беше речиси 3 десетинки зад него, а само две стотинки зад финецот беше актуелниот првак Луис Хамилтон. Валтери Ботас заостана 7 десетинки и само тие 4ца беа во иста секунда.

Верстапен и Рикардо поставија 5то и 6то време, но со повеќе од секунда заостаток, Окон и Перез беа 7ми и 8ми со 8 десетинки побавно време од Ред Бул, 9ти беше Шарл Леклер, а Нико Хулкенберг од Рено беше последен во топ 10.

Маркус Ериксон имаше страшен судар на почетокот на сесијата, но мина неповреден.

Валтери Ботас со својот Мерцедес комплетираше дури 35 кругови, еден повеќе од Брендон Хартли од Торо Росо, додека Ериксон само 4.


Booking.com

Италија, Т2: 1-2 за Ферари, Ериксон се “отцепи“

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>