Италија, Т1: Перез најбрз по дождот

261

Серхио Перез со Форс Индија постави најбрзо време по првите 90 минути кои беа возени по мократа Монца. Времето на мексиканецот беше повеќе од половина екунда побрзо од она на второпласираниот Кими Раиконен од Ферари, додека само 4 стотинки зад финецот беше другата Форс Индија возена од Естебан Окон.

Брендон Хартли беше на 4то место, но заостана повеќе од секунда, Рикардо беше зад него, следуваше другото Торо Росо на 6то место и вториот Ред Бул на Макс Верстапен зад него. Двата болиди на Рено беа 8ми и 9ти, а Ботас последен во топ 10.

Водечкиот во поредокот Луис Хамилтон беше на 11то место, додека Себастијан Ветел беше 17ти.

Кими Раиконен беше најактивен на сесијата и единствен со над 20 кругови, комплетирајќи дури 28 со своето Ферари, Себастијан Ветел остана во гаражата, имаше само 4 кругови, додека возачите на Мерцедес вкупно 14.


Италија, Т1: Перез најбрз по дождот

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>