Италија, Возач на денот: Кими Раиконен

541

Финецот од Ферари, Кими Раиконен, за прв пат сезонава го доби признанието Возач на денот, овој пат на домашната трка за Скудерија Ферари.

Кими ја поведе трката, добро стартуваше и до првото менување гуми го задржа водството, но и откако Луис Хамилтон промени пневматици остана водечки. Стратегијата на Мерцедес да се забавува Раиконен со Ботас се исплатеше, по што актуелниот првак го мина финецот.

Сепак, одлично возење на Кими, се бореше против двата Мерцедеси со доста оштетени гуми и стигна до второ место.

АВСТРАЛИЈА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ФЕРНАНДО АЛОНСО

БАХРЕИН, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ПЈЕР ГАСЛИ

КИНА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ДАНИЕЛ РИКАРДО

АЗРБЕЈЏАН, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ШАРЛ ЛЕКЛЕР

ШПАНИЈА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ЛУИС ХАМИЛТОН

МОНАКО, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ДАНИЕЛ РИКАРДО

КАНАДА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: СЕБАСТИЈАН ВЕТЕЛ

ФРАНЦИЈА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: СЕБАСТИЈАН ВЕТЕЛ

БРИТАНИЈА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ЛУИС ХАМИЛТОН

ГЕРМАНИЈА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ЛУИС ХАМИЛТОН

УНГАРИЈА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ДАНИЕЛ РИКАРДО

БЕЛГИЈА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: СЕБАСТИЈАН ВЕТЕЛ


Booking.com

Италија, Возач на денот: Кими Раиконен

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>