Како и секогаш кога нема да стигне до посакуваниот резултат поради грешка, така и овој пат, италијанските медиуми го нападнаа Себастијан Ветел. Тој беше на пат да победи по 52ри пат во својата кариера, но на влажната и лизгава патека не го исконтролира својот болид и заврши во оградата во пресрет на стадионскиот дел.

Во тие моменти Себ водеше на трката со 9 секунди пред својот тимски колега, а по трката тој го загуби челното место во поредокот и лидерското место на Ферари кај конструкторите. Како и секогаш италијанците беа безмилосни во нападите.

La Gazzetta dello Sport: Неговата грешка е очајна и може да биде причина поради Ферари ќе ја загуби титулата.

La Stampa: Германецот направи барем четири грешки на годинешните 11 трки. Талентот како светски првак не му е под знак прашалник, но неговото претерување му штети на Ферари.

Corriere della Sera: Мерцедес израбодија ремек дело во однос на предвидувањата и концентрацијата. Однесувањето на нивните двајца возачи направи разлика.


РЕКЛАМЕН ПРОСТОР

14 КОМЕНТАРИ

    • Valdet sto treses zeleni be ziti se abe daj bidi normalen malku i realen dali hamilton napravi prekrsok ? Jas ne vikam deka pobedi radi toa si izvoze kako sto treba covekot svaka cast ama pravila vo F1 ima i mora da ima zamisli site taka da pravat od pit na startno celna ramnina direkno znaes sto ke bide haos zatoa vozdrzi se od glupi komentari pozz

    • Pozdrav rikverc do tebe, Nenad -e. :)))))
      Cela Italija go ktitikuva Vettel, samo na ferrarievite navivaCi vo drZavava vinovni im se FIA, Mercedes AMG, Hamilton!

  1. Нормално е да удрат по Ветел сакаат победа а со вакви грешки никогаш не можат да победат а камо ли титула од фановите на ферари не признаваат дека е привилегиран се докажа во Хокенхајм кога не можеше да го стигне Раиконен со нови гуми и ДРС и Раиконен затоа им рече : па кажете така да го пуштам , и го пушти се виде што направи , затоа го напаѓаат .

  2. Se dodeka Vetel gleda vo retrovizor za da vidi kade e Hamilton ke pravi greski. Mora da se oslobodi od toa i da vozi svoja trka. Na psihički plan e daleku za eden svetski prvak

  3. Ветел е одличен возач на секој му се случува да згреши лесно е да се збори од надвор нека седнат внатре во болидот да возат па тогаш нека коментираат

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.