Шефот на Пирели, италијанецот Марио , смета дека воведување на две задолжителни менувања на гуми не е вистинската насока за Формула 1.

има многу разговори во врска со воведување на две менувања гуми со правило, но не сум сигурен дека тоа е вистинск решение затоа што ќе имаме ризик сите болиди да застанат по промена во исто време – пјасни исола за Reuters.

Минатите неколку години, Пирели често беа на тапет поради тоа што многумина сметаа дека токму гумите се причина за невозбудливите трки. Пневматиците често беа силно менаџирани за да се издржи трката, а возачите не форсираа.

сакаме да бидеме малку поконзервативни затоа што што ако имаме едно застанување во овој момент е многу подобро за да им дадеме на возачите поконстантни гуми за да може повеќе да притискаат и на тој начин да се подобри шоуто на патеката.

направивме подобрувања на нашиот производ, имаме различни компоненти за да се спречи прегревањето, но тоа не може целосно да се отстрани кога се следи друг болид и се губи многу потисна сила – смета марио.


ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.