Motorsport.com излезе со резултатите од две спроведени мерења на звучните фреквенции на различни мотори за време на последниот К3 квалификациски сегмент на Италијанското Гранд При во Монца.

На последнтие 12 минути квалификации, производителите ги подесуваат своит емотори на максимум со цел колку што може посилни перформанси од нив, штедење на гориво не се прави, а издржливоста на моторот во тој летечки круг е неважна.

РЕКЛАМЕН ПРОСТОР

Двете спроведени анализи дале исти резултат, а тоа е дека моторот на Ферари произведува вкупно 1.022 коњски сили, додека моторот на Мерцедес произведува 1.005 коњски сили. Ова значи дека италијанците имаат 17 “коњи“ повеќе од своите германски колеги.


ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.