Зандер замина од Заубер

96

Техничкиот директор на Заубер Алфа Ромео, Јорд Зандер, го напушти Формула 1 тимот, официјално објавија од Хинвил.

Зандер стана дел од Заубер на почетокот од минатата година откако ја напушти својата функција како Технички директор на Ауди во моментот кога германците објавија дека се повлекуваат од Ендјурасн серијата. 53-годишникот има претходно работено во фабриката на Заубер како дизајнер за БМВ фабричката екипа од 2006 до 2007 година.

Тимот е реновиран оваа сезона, има широка техничка соработка со Алфа Ромео, добива делови од Ферари, младиот и надежен Шарл Леклер го има во кокпитот додека докажаниот Фред Васур ја предводи екипата.


Зандер замина од Заубер

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>