Возачот на Заубер, Маркус Ериксон, откри дека одамна не користи течност додека вози и нема шише за течнос за пиење со цел да заштеди на тежина. Високиот швеѓанец ја објасни ситуацијата по трката во Унгарија откако откри дека ослабел 2,5 килограми за време на истата.

Не користам систем за пиење вода веќе две години поради тоа што системот тежи околу 1,5 килограми и јас одбрав да не го користам поради неговата тежина. Тоа е една од причините поради која ја носам мојата тежина слична со другите возачи – објасни Ериксон откако течноста стана актуелна поради исцрпувачката трка и поради тоа што мехаичарите на Ферари заборавиле да го поврзат системот за пиење на вода во болидот на Кими Раиконен.

Од 2019 година во спортот минималната тежина на возачот ќе биде 80 килограми така што повисоките возачи нема да трпат поради својата тежина. Досега, потешките пилоти често пати беа на болни диети за да ослабат.


РЕКЛАМЕН ПРОСТОР

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.