Берни Еклстон смета дека шансиате на Себастијан за титула биле ослабени од малата поддршка која ја имале од .

Германецот ја почна годинава како фаворит за возачка титула, но шансата му се намали кон средина од сезоната порад негови лични грешки, но и грешки на тимот. Луис Хамилтон го искористи тоа, од Италија влезе во низа од 4 победи, низа која заврши во Јапонија и со освоените поени си ја обезбеди својата 5та титула на трката во Мексико.

луис хамилтон ја заслужи овогодинешната формула 1 титула, а фетел не заслужи да биде втор. луис беше неверојатен годинава, но имаше целосна поддршка од тимот, нешто што не може да се каже за себастијан.

по смртта на серџо маркионе, недостасуваше цврста рака и лидерсво во тимот во кој завладеа хаос. од надвор се бодива впечаток дека ферари направи повеќе за кими одошто за себастијан, поради што смета дека себастијан беше жртва, а не виновник.

доколку фетел добиеше иста поддршка како луис, сигурен сум дека ќе станеше првак годинава. екипата треба да го поддржи својот прв возач, не да го ослаби – смета хамилтон.


РЕКЛАМЕН ПРОСТОР

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.