Еклстон: Никој не сака да биде колега на Верстапен

590

Берни Еклстон никогаш не се плашел од контроверзен наслов и затоа изјави дека никој не сака да биде колега на Макс Верстапен.

Поранешниот шеф на Ф1 го спореди холанѓанецот со Фернандо Алонсо во другите тимови и дека тој не би дал понуда на него.

Хорнер изјави дека Алонсо не бил поканет во Ред Бул бидејќи предизвикува хаос во секој тим каде бил возач

За него, добивање на место во тим е поголема работа од тоа за Фернандо. Мислам дека Ферари не би го повикале, а ниту Мерцедес. Не би сакале да дадете понуда на некој и да му кажете дека колега ќе биде со Верстапен.

Ред Бул веруваат дека Верстапен е идна ѕвезда во Ф1 и поради таквото мислење Даниел Рикардо го напушти тимот каде верува дека ќе има подобра иднина.

Верстапен најчесто е опишан како чуден и арогантен и никој од возачите не сака да го има за колега но сепак никој нема освоено титула како добро момче.


Booking.com

Еклстон: Никој не сака да биде колега на Верстапен

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>