Берни Еклстон верува дека Фернандо Алонсо направи премногу грешки во неговата кариера и затоа не се смета за голем шампион во Формула 1.

Двократниот шампион последен пат победи во 2013 во Барселона со Ферари. По неговиот премин во Мекларен во 2015 нема ниту една победа бидејки тимот има доста проблеми последниве 4 сезони.

РЕКЛАМЕН ПРОСТОР

Екслстон потврдува дека тој има огромен талент, но неговото место не е во Ф1 историјата.

Тој е еден од најдобрите возачи, но направи премногу грешни потези. Тој секако не е најголем. Стирлинг Мос никогаш не беше шампион а сепак е еден од најголемите.

Замена за АЛонсо ќе биде неговиот сонародник Карлос Саинз

Не се плашам од тоа. Има многу фанови во Ф1 благодарение на Алонсо. Има фанови кои доаѓгаат од Шпанија само за Фернандо а останеле само поради Ф1. Има луѓе кои ќе одат по Фернандо во Инди но мислам дека најголемите фанови се во Шпанија. Ќе направам се да ги задржиме.


ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.