Докторот на Ники Лауда, Валтер Клепетко, изјави дека бил свесен дека австриската Формула 1 легенда тешко дека ќе се опорави од операцијата и тешко дека ќе се врати на секојдневните обврски во Формула 1 падокот.

Лауда почина денеска на возраст од 70 години за време на дијализа поради транспалнтацијата на бубрези претходно, откако лани, пак, имаше трансплантација на бели дробови.

се работеше за долг процес кој на крајот заврши со тоа што тој тивко почина.

ники лауда се бореше. тој беше голем човек, но веќе некое време беше јасно дека не можевме да го вратиме назад “на колосек“ – изјави клепетко за австриска новинска агенција.