Формула 2 возачот, Ник де Врис ги отфрли гласините дека е можно да биде дел од Формула 1 тимот на Вилијамс следната година. Британскиот тим од Гроув бара возач кој со себе носи финансии, како колега на Џорџ Расел.

Роберг Кубица и Естебан Окон се поврзани со место во тимот, но подобро спонзорираниот Естебан Гутиерез и Ник де Врис исто така имаат шанси.

Де Врис е дел од програмата за развој млади возачи на Мекларен и ја ужива подршката на ланецот холандски супермаркети Џамбо.

Има гласини дека јас и Џамбо сме во контакт со ВИлијамс, но Да разјасниме некои работи, Џамбо не инвестира и нема намера да инвестира во мојата кариера.

Секако разгледуваме понуди за мојата кариера, но сепак тоа не е наша филозофија и стратегија. Се надевам дека ќе ги објавам моите планови за иднината наскоро – објави де врис.