Гросжан: Тимот заслужи добар резултат од мене

131

Посветениот Роман Гросжан искористи најмногу во последните 10 кругови на Германското Гранд При и ја заврши трката на шесто место за екипата на Хаас. Французинот посакуваше да испорача добар резултат по честите грешки, а трката во Германија се покажа како одлична можност.

Уште од стартот на трката, тој и Кевин Магнусен, имаа одлични позиции, но променливото време во Хокенхајм доведе до хаос на патеката и губење на позиции за двајцата возачи.

Данецот премина на интермедиа за време на безбедносното возило, но потоа мораше повторно да влезе и да смени на ултрасофт. Но Гросжан по своето менување целеше само напред.

Ова беше забавно. Добар крај на трката. Очигледно не го направивме вистинскиот избор со промена на интермедиа пневматици. Патеката брзо се исуши.

Имавме малку среќа, малку ризик, се вративме на мазни пневматици и имав многу забава додека ги претекнував тие пред мене.

Возев на лимитот. Мислам дека бевме среќни со позицијата пред дождот, но очигледно заврна. Момците заслужија добар резултат од мене, а јас навистина уживав во тоа – изјави Гросжан.


Гросжан: Тимот заслужи добар резултат од мене

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>