Себастијан Ветел ја обезбеди својата 55та пол позиција на вчерашните квалификации за Германското Гранд При, додека ривалот во борбата за титула, Луис Хамилтон, поради проблем со хидрауликата мораше да се откаже од сесијата и ќе стартува од 14то место. 

Ова е стартниот поредок за денешната Голема Награда на Германија:

1 Себастијан ВЕТЕЛ
Ферари
2 Валтери БОТАС
Мерцедес
3 Кими РАИКОНЕН
Ферари
4 Макс ВЕРСТАПЕН
Ред Бул Рејсинг
5 Кевин МАГНУСЕН
Хаас Ф1
6 Роман ГРОСЖАН
Хаас Ф1
7 Нико ХУЛКЕНБЕРГ
Рено Спорт Ф1
8 Карлос САИНЗ
Рено Спорт Ф1
9 Шарл ЛЕКЛЕР
Алфа Ромео Заубер
10 Серхио ПЕРЕЗ
Форс Индија
11 Фернандо АЛОНСО
Мекларен
12 Сергеј СИРОТКИН
Вилијамс Мартини Рејсинг
13 Маркус ЕРИКСОН
Алфа Ромео Заубер
14 Луис ХАМИЛТОН
Мерцедес
15 Естебан ОКОН
Форс Индија
16 Пјер ГАСЛИ
Торо Росо
17 Брендон ХАРТЛИ
Торо Росо
18 Ленс СТРОЛ
Вилијамс Мартини Рејсинг
19 Стофел ВАНДОРН
Мекларен
20 Даниел РИКАРДО
Ред Бул Рејсинг

РЕКЛАМЕН ПРОСТОР

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.