Гасли ќе стартува последен, но со нов мотор

73

Пјер Гасли имаше добар почеток на тркачкиот викенд во Петок, но потоа се појавија проблемите со новата спецификација на Хонда вградена во неговиот болид, по што дојде до промена на моторот.

Откако квалификациите ги извозе со стариот мотор кој го користи од втората трка сезонава возена во Бахреин, французинот стигна до 16то место и не можеше да излезе од К2 за разлика од неговиот тимски колега Брендон Хартли кој со нов мотор стигна до високото 12 то место и најдобри квалификации за него сезоанва.

Сепак, затоа што немаат многу што да изгубат, Торо Росо се решија повторно да вградат нов Хонда агрегат во болидот на Гасли, тој да добие казна и место 16ти да стартува последен, зад Вилијамс и Гросжан и Ериксон кои на квалификациите имаа проблеми.


Booking.com

Гасли ќе стартува последен, но со нов мотор

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>