Новиот возач на Ред Бул, французинот Пјер Гасли, ќе вози за Франција на пресојното издание на Трката на шампионите, а заедно со него за “триколорите“ ќе вози и Лоик Дувал.

Годинешното издание на Трката на шампионите ќе се вози на Автодромот Ерманос Родригез, поточно на иконскиот последен дел пред стартната рамнина каде порано се наоѓал бејбол стадионот, а на актуелните трки се наоша подиумот. Настанот ќе се одржи на 19 и 20 Јануари, а своето уество веќе го потврдија Себастиајн Фетел, Дејвид култхард, Хелио Кастроневес, Рајан Хантер Реј, Јозеф Њугарденм Лукас ди Граси и Мик Шумахер.

Програмата вели дека тимскиот настан каде се натрпеваруваат нациите ќе се одржи во Сабота, додека во Недела се индивидуалните трки каде секој се трка сам за себе.

голема чест е што за прв пат ќе бидам декл од трката на шампионите. неколку години го следам овој настан и возбуден сум што за прв пат ќе видам како се одвиваат работите во живо.

знам дека франција има голема радиција на овој настан и сакам со силни перформанси и добро возење заедно со лоик да дојдеме до титула. но, најмногу сакам повторно да ја слушнам буката од мексиканските навивачи на спектакуларната патека на која сигурен сум дека повторно ќе направат големо шоу – изјави гасли.