Гасли: Хонда изненади во Монца

162

Пјер Гасли смета дека Хонда покажува поголема моќ на секоја следна трка, а тоа најдобро го покажале со К3 пласманот на Автодромот Монца. Францускиот возач отки дека го нашол идеалниот сетап за неговиот Торо Росо Хонда болид, извозел добри кругови во К2 и мина во К3 за почеток на утрешната трка од 9то место.

Франузинот е свесен да дефицитот на моќ кој го има моторот во Хонда, но на Спа и во Италија добро се пласираа, се најдоа во добар слипстрим и стигнаа до солидна стартна позиција.

Пред почетокот на квалификациите мислевме дека тешко ќе дојдеме и во К2, а на крајот завршивме во К3, на 9то место. Сесијата беше многу поодбра одошто очекувавме, веројатно еден од моите најдобри кругови оваа сезона и тоа го постигнав во Италија пред домашната трка за екипата што е неверојатно.

Не знам какви резултати Хонда има во Монца последните четири години, но јасно е дека покажуваме дека по Спа сме одлично изненадување за сите, успеавме да дојдеме до поени таму на патека која бара навистина многу од моторот – објасни Пјер.

Тој следната година ќе вози во Ред Бул, а Милтон Кинс ќе користи и мотори од Хонда, така што возачот смета пред себе има иднина коај ветува.

Ги изненадуваме сите и покажуваме дека се развиваме во вистинска насока. Мислам дека јапонците може да бидат многу среќи и мотивирани за уште повеќе. Споредено со последните неколку години очигледно е дека се подобруваме што е многу позитивно.


Booking.com

Гасли: Хонда изненади во Монца

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>