Пјер се надева дека неговиот престој во Хонда ќе го заврши со добар резултат, откако Големата награда на Абу Даби ќе биде последна трка за него во тимот и следната година ќе биде унапреден во серниорскиот Ред Бул.

Французинот дебитираше во Формула 1 во Малезија лани и експресно заработи унапредување во сениорскиот тим откако Даниел Рикардо заминува во Рено и остануа непополнето едно возачко место. Трката во Абу даби ќе биде 26та во кариерата на Гасли за торо Росо, а 4то место од Бахреин сезоанва му е најдобар резултат.

ќе биде посебен викенд, моја посленда трка за торо росо ќе биде во недела и знам дека се ќе биде многу емотивно. навистина го ценам нашето заедночко време и се надевам дека ќе го завршам престојот таму со добар резултат. планирам да дадам се од себе и да се обидам да дојдам до добри поени на патека која навистина ја сакам.

секогаш “ми одело“ на јас марина, имам две пол позиции и победа во гп2 серијата, а таму ја освоив и титулата во 2016 година. ми се допаѓа патеката и секогаш имам посебн чувство кога се тркам таму.

автодромот е предизвик особено последниот секр кој е многу технички со достап ромени на правец каде ви треба добар ритам. има две главни карактеристики, првите ва сектори со долги правци и последниот технички дел каде доабр возач прави разлика – смета гасли.

РЕКЛАМЕН ПРОСТОР

Пјер ќе оди по стапките на Себастијан Фетел, Даниел Рикардо, Даниил Квјат и Макс Верстапен како млади јунорски возачи кои биле поддржани од Ред Бул, возеле за Торо Росо и го нашле свето место во сенорската екипа.

штом еднаш сте биле дел од оваа екипа, секогаш останувате дел од семејството на торо росо. ми се допаѓа заедничкото време и се надевам дека викендов ќе биде добар за нас и на тој начин да се збогувам со сите.


ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.