Возачот на Торо Росо, Пјер , е изненаден што екипата на не се подалеку пред нив во тимскиот поредок.

Швајцарскиот тим беше долго време зад Торо Росо, но по трката во Бразил го превзема нивното 7мо место во поредокот и во моментов води со 9 поени на една трка пред крајот на сезоната. Заубер дефинитивно е екипата која најмногу се подобри годинава, најпријатното изненадување оваа сезона.

РЕКЛАМЕН ПРОСТОР

На Бразилското Гранд При, Ериксон и Леклер беа во К3 по квалификациите, додека две трки по ред, дебитантот Леклер ги завршува на 7мо место, како најдобар од останатите.

на некој начин сум изненаден што заубер не освоиле повеќе поени затоа што се доста константни. мислам дека тоа што работат со ферари многу им помогна во развојот на болидот и имаат многу новини секој тркачки викенд. нивниот ритам е доста посилен во однос на почетокто на сезоната – објасни гасли.

Торо Росо во последно време иамат пад во формата и покрај тоа што користат најнова спецификација од Хонда која е достап омоќна од претходната, а шпекулациите велат дека е посилна и од онаа што во моментов ја достасува Рено.

Французинот смета дека за само една трка, во Абу Даби престојниот викенд, многу тешко дека тој и Пјер Гасли ќе успеат да го надоместат дефицитот.

јасно е дека се многу конкурентни и нема да биде лесно да се “фатат“ за само една трка. но, знаевме дека во одреден дел од сезоанта ќе додје до ова поради брзината и ритамот која ја покажуваат од средина на сезоната. ќе биде тешко да ги стигнеме.


ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.