Волф со објаснување околу коментарот за Ботас

1088

Тото Волф ги појасни коментарите во врска со статусот на втор возач на Валтери Ботас нарекувајќи го одличен помошник на Луис Хамилтон за време на Унгарското Гранд При. Австрискиот шеф на Мерцедес потенцираше дека тимот не фаворизира ниту еден возач.

Финецот по крајот на трката објасни дека ќе побара да разговара со тимот за време на летната пауза за да се расчистат коментарите околу тимските наредби и поддршката на актуелниот првак и лидер во поредокот Луис Хамилтон.

Токму поради ова работите што не се дискутираат лице во лице целосно се вадат од контекст од страна на медиумите.

На денешната трка, Валтери почна од второ место, а таму беше и по првиот круг и беше одлична заштита за Хамилтон, но не мислам во шампионатот, затоа што ние немаме возач број еден и возач број два. Коментарот се однесуваше за околностите на денешната трка. По мене, ова беше најдобра трка за Валтери откако е во Мерцедес – заклучи Тото.

Австриецот бил изненаден што Ботас успеал толку долго да ги задржи болидите на Ферари зад себе.

Не знам точно колку долго ги возеше тие гуми, мислам околу 50-54 кругови така што беа целосно уништени. Бевме изненадени што успеа да ги задржи Себастијан и Кими зад себе цели 5 кругови и знаевме дека последните пет кругови за него ќе бидат критични.

Горкото чувство кое го имав се однесува на тоа дека требаше тој да заврши на 2ро место каде ја почна трката и каде беше по првиот круг. Доколку не му се допаѓа зборот помошник за оваа трка, можам да кажам дека извозе сензационална трка и многу му помогна на Луис да дојде до победа.

По првичниот наплив на емоции, се смири и Валтери Ботас кој даде поддршка за Тото и екипата преку социјалните медиуми.

Не побарав никаков состанок со Тото и шефовите поради коментарите дека сум бил помошник на оваа трка. Не гледам потреба за тоа, бев разочарам со крајниот резултат и во тој момент се изгледаше негативно за мене.

Знам точно што значеа коментарите на Тото и јас би го кажал истото за Луис доколку ситуацијата беше обратна на трката. Ние сме еднакви во екипата, верувам целосно на Мерцедес се е добро и продолжуваме понатаму – напиша Ботас.


Волф со објаснување околу коментарот за Ботас

7 коментари

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>