Волф очекува многу тешка трка

278

И покрај одличните квалификации и целосно сребрен прв ред во Шпанија, првиот човек на Мерцедес, Тото Волф, очекува многу тешка трка денеска. Хамилтон стигна до втората пол позиција сезонава со предност од само 4 стотинки во однос на Валтери Ботас, додека зад нив останаа конкурентите од Ферари и Ред Бул.

Имавме фантастична квалификацискасесија со двјацата возачи, со целиот тим всушност и завлуживме прв ред. Аеродинамичките подобрувања кои ги донесовме на оваа трка работат одлично, а конкуренцијата помеѓу Луис и Валтери е навистина блиска што сметаме дека не носи напред во текот на овој викенд.

Иако предноста на тренинзите беше во наша корист, знаевме дека ќе бидем ногу изедначено на квалификациите, а тоа и беше лсучај. Момците остана мирни, ги направивиме вистинските одлуки и донесовме резултат.

Треба да го свртиме вниманието кон трката и предизвикот кој истата го носи. На долгите серии во Петок Ферари беа навистиан брзи, исто како и Ред Бул, така што знаеме дека ќе биде тешка трка. Прво мораме да го одработиме стартот и да ја задржиме нашата позиција, а потоа да ги максимизираме можностите – појасни Тото.


Волф очекува многу тешка трка

4 коментари

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>