Шефот на Мерцедес, Тото Волф, како и дел од луѓето инволвирани во Формула 1, се сомневаат во системот како безбедносна мерка на болидите.

Превртувањето на Рено болидо на Хулкенберг го натера австриецот да се подзамисли околу намената на хало во сличните инциденти.

тоа што ме загрижува е што тој не излезе надвор од болидот иако ги виде пламените оган. ако нешто навистина се случи, тогаш мораме да имаме систем со кој возачот ќе може брзо да излезе од болидот – изјави тото за германски Welt.

РЕКЛАМЕН ПРОСТОР

Поранешниот шампион со Мерцедес, Нико Розберг, исто така призна дека сударот налик на оној на Хулкенберг по кој возачот остана заробен во болидот е аргумент против користење на хао.

тоа е единствената мана на халото. безбедноста е многу подобрена со него, но можеби треба да се доразвие.


ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.