Формула 1 возачите ја охрабруваат ФИА да воведе камера на задниот дел од болидот и екран каде би се гледала истата наместо ретровизорите кои се користат. Ова беше една од темите на разговор за време на петочниот брифинт на возачите во Америка, а со цел да се избегне сударот налик на оној на Кевин Магнусен и ШАрл Леклер.

Сегашните ретровизори имаат ограничена видливост и тешко се пресудува брзината со која болидот се прибилижува од позади или насоката на болидот кој следи, особено кога се користи ДРС. Ретровизорите се модифицирани за следната година и ќе бидат налик на оние кои се користат во други тркачки категории, но сепак возачите сакаат подобра видливост.

РЕКЛАМЕН ПРОСТОР

Потенцирано е решавање на проблемот со светлината на дисплејот како и местото наде би бил поставен, дали во кокпитот или на место на ретровизорите. Во исто време проблем е и фокусот на возачите кој би можел да биде одвлечен со гледање на екранот наместо кус поглед во традиционалните ретровизори.

Сфаќаме дека со ретровизорите кои ги имаме не можеме јасно д видиме зад нас и веројатно дека потегот на Кевин беше погрешна проценка поради ретровизорите, нешто што се случувало и порано така што не треба тој да се обвини. Мораме дел од вината да ја ставиме и врз ретровизорите кои реално не се доволно добри согласно Формула 1 стандардите.

Предложибме камери наместо ретровизори, нешто што веќе е вивено во други категории и мислам дека ФИА ќе го разглда предлогот, но сеуште не е јасно. Знаеме дека возачите во други категории го маат, постојат во ВЕЦ, но не значи дека ќе дојде и во Формула 1 затоа што тоа во моментов е само опција – откри Карлос Саинз.

Валтери Ботас, возачот на Мерцедес, се согласува дека камерата е добра алтернатива на ретровизорите.

Не гледам причина зошто тоа не би било добро во Формула 1, мислам дека го има кај многу патнички автомобили и други тркачки серии со паметни работи направени со ретровизорите, екрани и ситни камери. Технологијата постои, таа треба да го води спортот така што сигурен сум дека може да биде направено.


ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.