Поранешниот Формула 1 првак, Жак , предвидува дека Естебан Окон може да го замени Валтери во Мерцесед во текот на следната сезона, доколку финецот повторно има лоши перформанси кои не се на висина на барањата до .

Валтери заврши на 5то место на последната трка од сезоната, последен од возачите од топ 3 екипите, но и го загуби своето 4то место во возачкиот поредок од Макс Верстапен. Сезоната ја заврши без победа, споредено со 11те победи на неговиот колега и шампион.

Абу даби беше срамно за ботас, кутриот. велат дека гумите целосно му откажале, застанаа на промена само за да го оправдаат. постои опасност за него во текот на следната сезона да биде заменет со окон затоа што годинава беше далеку од нивото кое го имаше додек возеше за вилијамс – изјави вилнев за Sky Italia.

РЕКЛАМЕН ПРОСТОР

Ботас за 21 трка сезонава освои 247 поени, многу помалку од 408те со колку што Хамилтон ја освои титулата.

ако сакате да видите за што е способен мерцедес, погледнете го луис, не ботас, ботас нема ритам, срамно за него. луис заврши 3 секунди зад него и имаше менување на гуми повеќе, срамно е, едноставно не е репер и конкурент на хамилтон, а така е цела година поради што е чист број два возач во тимот – изјави жак по трката во бразил, претпоследниот тркачки викенд во сезоната.

Запрашан да даде совет за “новото дете“ на Ферари, младиот Шарл Леклер, Вилнев прокоментира.

секако не дојде во ферари да биде помошник како ботас, но ќе му биде тешко, ќе треба да се адаптира, но сезоната е долга и има многу трки. го има вистинскио човек крај себе во џок клиар кој ќе му помогне.


ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.