Поранешниот Формула 1 првак, Жак , го нарече Естебан “срам за спортот“ по контраверзниот судар на французинот со Макс додека овој водеше на Интерлагос.

За инцидентот, Естебан доби казна од стоење 10 секунди во место, но тоа што возачот на Ред Бул ја загуби победата беше поголем проблем.

окон е за срамота, тоа беше смешно и најлошо е што сите видоа што се случи, а тој преку радиото кажа “извинете дечки, погрешив“. добро е што барем прифати дека погрешил.

можете да го минете водечкиот за да влезете во исти круг со него, но тоа треба да биде соодветно направено, не смеете да имате контакт со лидерот и да го ставате во ризична ситуација. не смее да му го губите времето, тоа е ризично.

претекнете на правец, дојдете пред него и тогаш е добро, но ова изгледаше како да се борат за водечката позиција. окон покажа дека никакво разбирање за трката, а инцидентите последните две години кога некои сметаа дека е виновен, а некои дека не е, по ова можеби тој бил секогаш виновен затоа што “не ја читал“ трката соодветно. никогаш нема да научи затоа што смета дека никогаш не е виновен, крај, точка – изјави вилнев.

РЕКЛАМЕН ПРОСТОР

Жак дополни дека се сочувствувал со Верстапен, кој по трката беше повикан кај стјуардите затоа што се обиде физички да се пресмета со Етебан.

верстапен беше многу одмерен во својата реакција, не го ни удри. сакаме да гледаме емоции, сакаме да ги видиме овие гладиатори посветени на тоа што го прават. патем, окон е и повисок од него.

макс беше неверојатен во своите рани претекнувања без дрс, агресивен и чист. тоа е поинаков макс кој изгледа дека по монако го украл талентот на даниел рикардо за себе.

едно време имавме нечист макс, тоа како да исчезна и како да се претвори во даниел рикардо и навистина многу напредна. последнит енеколку трки му се импресивни – заврши вилнев.


ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.