Вилијамс ќе користи менувачи на Мерцедес од 2019

147

Тимот на Вилијамс ќе користи менувачи од Мерцедес следната сезона со што сигналите за нивно прераснување во Б екипа на Мерцедес се засилуваат. Тимот од Гров се мачи сезонава со перформансите и од досега извозените 11 трки имаат освоено само 8 поени.

Овој договор се чини дека е почеток на преродбата на тимот кој се очекува да биде многу посилен во 2019 година. Доколку продолжат да ја зголемуваат соработката, се очекува односот на Вилијамс со Мерцедес да биде сличен на односот кој Ферари го има со своите муштерии Заубер и Хаас.

Болидот на Вилијамс доби ново предно крило во Германија кое се покажа одлично и работеше на начин на кој предвидуваа инженерите. Сергеј Сироткин стигна до 12то место, најдобар резултат за него сезонава. Се очекува новини на болидот да продолжат да стигнуваат по летната пауза.

Од следната година, освен моторот и менувачот, Вилијамс ќе користи и задна суспензија од Мерцедес, така што се очекува на долг рок да продолжи со користење на многу делови од дозволената листа.


Вилијамс ќе користи менувачи на Мерцедес од 2019

1 Коментар

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>