Сударот помеѓу возачите на Мерцедес од 2016 година кој буквално мго направи Макс Верстапен најмлад победник на трка.

Болидите со “сребрена стрeла“ на носот не успејаа да комплетираат ни еден цел километар. Луис Хамилтон ја загуби својата позиција на стартот, но имаше многу моќен излез од вториот свиок на краткиот правец кој следуваше. Се обиде од десно да го мине Нико Розберг, но излезе надвор од патеката сакајќи да избегне судар со германецот. При враќањето не усеа да го исконтролира својот болид, се изврте и “го собра“ Нико заедно со себе крај патеката.


Видео: 1-2 сударот на Мерцедес

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>