Видео: Првата победа на Рикардо

73

Трката во Монтреал во 2014 година изгледаше дека ќе биде лесна победа за Мерцедес. Но, техничките проблеми го примораа Хамилтон да се паркира во гаражата, а Нико Розберг го превзема водството.

Но, крајот на трката беше во знакот на Даниел Рикардо кој стигна до Розберг на два кругови пред крајот и го мина на правецот пред Ѕидот на шампионите.

Перез и Маса имаа судар во последниот круг по што Рикардо безбедно си ја приврши трката и дојде до својата прва победа во кариерата. Со тоа, австралијанецот стана 105от различен победник на трка и еден од најсречните на подиумот.


Booking.com

Видео: Првата победа на Рикардо

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>