Премиерниот триумф на Фернандо Алонсо дојде во 2006 година кога победи во Барселона со старт од пол позиција, но за неговата втора домашна победа во 2013 година се намачи.

Стартуваше од 5то место, но многу брзо ги мина Раиконен и Хамилтон и дојде до 3та позиција. Преку бокс го мина Себастијан Ветел, а на првиот свиок ја превзема и позицијата на Нико Розберг и никој не успеа да го предизвика до крајот на трката.


Видео: Последната победа на Фернандо

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>