(Видео) Откажа менувачот на Макс, но нема казна

421
   

Кристијан Хорнер потврди дека Макс Верстапен нема да добие казна откако застана на стартно целната рамнинина поради проблеми со менувашот во текот на Т1 сесијата.

Шефот на Ред Бул за италијанскиот Autosprint  изјави дека менувачот на Верстапен ионака не бил оној кој планирале да го користат на трка и поради тоа нема да добијат казна. Доколку се работеше за тој менувач холанѓанецот ќе добиеше казна од 5 позиции на стартот поради тоа што менувачот ќе го немаше минато потребниот број на трки за “бесплатна“ замена.

Макс ја заврши сесијата на 6то место со две десетинки побавно време од својот колега кој беше 4ти најбрз.


(Видео) Откажа менувачот на Макс, но нема казна

5 коментари

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>