Веројатно Голема награда на Мексико која најдолго ќе се памети е онаа од 1990 година. Сена поведе, но Ферари беа моќни во позадина.

Нa 15 кругови до крајо со претекнувањето над Најџел Мансел, Алан Прост дојде до 2ро место, а во 60от круг го превзеде и водството од Сена. Гумите на Аиртон не издржаа така што за второто место на подиумот останаа да се борат Мансел со Ферари и Бергер со Мекларен. На крајот 1-2 за Скудерија.


РЕКЛАМЕН ПРОСТОР

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.