Во пресрет на Големата награда на Абу Даби во 2010 година, 4ца возачи беа кандидати за освојување на насловот. Фернандо Алонсо со Ферари беше фаворит, но аутсајдерот Себастијан Фетел на Ред Бул ја освои пол позицијата на квалификациите.

Ветел поведе, но следуваше сударот на Михаел Шумахер и Витантониот Лиуци кој го донесе Безбедносното возило на патеката. Сите менуваа гуми и беа на различни стратегии, а Себ го зачува водството пред Хамилтон, Батон, Алонсо и Вебер. Нандо прерано смени нови пневматици и мораше да претекнува болиди и да стигна до 4то место ако сака титула.

РЕКЛАМЕН ПРОСТОР

Алонсо не успеа подобро од 7мо место, а Себ со победа стана најмлад светски шампион.


ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.