На 5 кругови пред крајот на трката од Ферари му јавија на Ветел дека гумтие на Валтери Ботас не се најдобри и поради тоа да го нападне Мерцедесот. Себ се обиде во првата кривина, Валтери се одбрани, но мина однадвор во пресрет на втората. Гумтие го издадоа Ботас, блокираше при запирање и го закачи задниот дел од неговиот болид.

Ветел без проблеми заврши на 2ро место, а Ботас имаше поголемо оштетување така што го загуби и своето 4то место, а доби и 10 секунди казна по крајот на трката.


РЕКЛАМЕН ПРОСТОР

1 КОМЕНТАР

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.